OLGUN HUKUK BÜROSU
ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Otobüs Kazası Halinde Tazminat Alabilir miyim?17/04/2022

Otobüs Kazası Halinde Tazminat Alabilir miyim?

Karayolu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası yolculuğun başlangıcından bitişine kadar, otobüsün içinde veya dışında, otobüs hareket halinde iken veya değilken, yolculuk sırasında, bekleme anında, mola yerlerinde karşılaşılabilecek her türlü kazalara karşı yolcular, sürücüler ve yardımcılar yararına taşımacı tarafından yaptırılması zorunlu sigorta türüdür. Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası diğer sigortalara nazaran pek çok farklı özelliği bünyesinde barındırır. Başlıca özellikleri ise şunlardır:

•Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası sigortalı olan yolcular, sürücüler ve yardımcılar yararına oluşturulan "kişisel" bir sigortadır.

•Taşımacı, sürücü ve yardımcılar kusursuz olsalar bile, sigortacı ödeme yapmak zorundadır.

•Bu sigorta zarar sigortası değil, tutar (meblağ) sigortasıdır. Yani somut zarar ne olursa olsun ölüm halinde zarar hesabı yapılmaksızın poliçede yazılı tutar hak sahiplerine ödenir. Beden gücü kayıplarında (maluliyet hali) ise sakatlık derecesinin karşılığı ödenir.

•Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası meblağ sigortası nitelinde olduğu için poliçedeki tutarın tamamı miras payları oranında mirasçılara ödenir. Mirasçı olmayan "destekten yoksun kalanlar" bu sigortadan yararlanamazlar.

•Mala gelen zararları değil, cana gelen zararları gidermeye yönelik bir "can sigortası"dır. Bu nedenle mal varlığında eksilme, kazanç kaybı, ölümlerde yakınların destekten yoksun kalıp kalmadığı araştırılmaz.

•Yolculuğun başlangıcından bitimine kadar sadece yolculuk ve hareket esnasında değil, mola ve duraklamalarda, otobüs dışında uğranılan zarar Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigorta güvencesi kapsamındadır.

ZORUNLU KOLTUK FERDİ KAZA SİGORTASI TEMİNAT  KAPSAMI  VE TEMİNAT DIŞINDA KALAN HALLER NELERDİR?

Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası Şehirlerarası ve uluslararası yolcu taşımacılığı kapsamında seyahat eden yolcuları, sürücüleri ve yardımcılarını, taşımacılık hizmetinin başlangıcından bitimine kadar geçen seyahat süresi içinde, duraklamalar da dahil olmak üzere, maruz kalacakları her türlü kazaların neticelerine karşı güvence altına alan bir sigorta türüdür. Bununla birlikte ifade edilmelidir ki, Zorunu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartlarındaki kaza tanımı farklılık arz eder. Bu sigorta türündeki kaza terimi, ani ve harici etkisi tespit edilen doğal afetler de dahil olmak üzere, sigortalının iradesi dışında meydana gelen ve sigortalının bedensel bir sakatlığa maruz kalmasına veya ölmesine sebebiyet veren ani ve harici olayı ifade eder. Birdenbire ve beklenmeyen bir şekilde ortaya çıkan gazların solunması, yanık ve ani bir hareket neticesinde adale ve sinirlerin incinmesi, burkulması ve kopması da kaza sayılır. Ancak;

1)  Her türlü hastalıklı hal,

2) Sigortanın kapsamına giren bir kaza neticesinde meydana gelmediği takdirde, sıcaklık, donma, güneş çarpması ve tıkanıklık gibi tesirler,

3) Akıl ve ruh durumuna bakılmaksızın intihar veya intihara teşebbüs,

4) Belirgin sarhoşluk, uyuşturucu ve zararlı madde kullanımı,

5) Sigortanın kapsamına giren bir kazanın gerektirmediği cerrahi müdahale ve her türlü ışın tedavisi ile ilaç kullanımı neticesinde meydana gelen ve sigortalının bedensel bir sakatlığa maruz kalmasına veya ölmesine sebebiyet veren olaylar kaza sayılmaz. Dolayısıyla bu şekilde gerçekleşen kazalar Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası kapsamında değildir.

Otobüs Kazasında Bilet Almadığım ve Ayrı Bir Koltukta Seyahat Etmeyen Çocuğum Vefat Ettiğinde de Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortasından Tazminat Alabilir miyim?

 Otobüs seyahatlerinde yolcu sayılmak için ücret ödemek bir şart olsa da, anne babalarıyla veya yakınlarıyla yolculuk eden, bileti olmayan, ayrı bir koltuğa sahip olmayan yaşı küçük çocuklarda yolcu sayılır. Dolayısıyla bu kişilerinde Zorunlu Ferdi Kaza Sigortasından yararlanma hakları vardır.

Kardeşimin "Kaçak" Olarak Bindiği Otobüs Kaza Yaptı. Bu Durumda Ailem Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortasından Yararlanabilir mi?

Otobüs yolculuklarında bilet satın almak bir şart değildir. Sadece bir delil niteliğindedir.  Bu nedenle kaçak olarak otobüse binip, sürücü veya yardımcı kişilere ödeme yapan kişilerde yolcu sıfatına sahiptir. Bununla birlikte bilet satın almayıp, yoldan binen kişilerde yolcu sıfatına sahiptir. Dolayısıyla bu kişilerin Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortasından yararlanma hakları vardır.

Otobüs Kazasında Sürücü Olan Babam Kusurlu Olmasına Rağmen, Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortasından Yararlanabilir mi?

Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası yolcular, sürücüler, yardımcılar yararına oluşturulan kişisel kaza sigortasıdır. Bu nedenle sürücü kusurlu olsa bile bedensel zarara uğramışsa kendine veya ölümü halinde mirasçıları bu sigortadan yararlanabilir. Yani sürücünün kastı veya ağır kusuru ispatlanamıyorsa kazanın oluşumunda kusurlu olsa bile bu durum nedeniyle kişinin Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortasından yararlanması engellenemez. 

SONUÇ

Ülkemizin birçok yerinde görülen ağır iklim koşulları nedeniyle maalesef sıklıkla otobüs kazaları meydana gelir. İşte böyle bir durumda kazazedeler veya mirasçıları sahip oldukları hakların neler olduğunu bilemeyebilir. Ancak gelinen bu aşamada meydana gelen kaza ve zararlar için sigorta şirketi ile iletişime geçilmelidir. Fakat böyle bir durumda çoğunlukla sonuca ulaşılamaz veya hak sahiplerine eksik/hatalı ödemeler yapılarak tabiri caizse baştan savma davranılır. Sigorta hukukunun hassas bir alan olması ve sigorta şirketlerinin sigorta alanında uzman hukukçularla çalışması nedeniyle yürütülecek hukuki süreçte, alanında uzman bir avukattan yardım alınmasıyla olası hak kayıplarının önüne geçilebilir.

Olgun Hukuk-Av. Ümit OLGUN 

Tazminat-İdare-Ceza Hukuku Departmanı-Konya Hukuk Bürosu 

Av. Rabia KIRAÇ

Stj. Av. Sümeyye Hatice ERSÖZ

DETAYLI BİLGİ İÇİN

TELEFON VE WHATSAPP:+90 (553) 048 68 12

MAİL ADRESİ: olgunhukukburosu@gmail.com

Blog Yazıları

+90 (332) 400 00 38

+90 (332) 400 00 48

+90 (332) 342 48 84

+90 (553) 048 68 12

info@olgun.av.tr

Fetih mah. Kültür cad. Nefer sok. Olgun Plaza No:1/b Posta Kodu: 42000 Karatay / KONYA