MİRAS VE KİŞİLER HUKUKU

Babalık Davası

14 Mayıs 2024 Yorum (0) 70 Görüntüleme
70

Baba ile evlilik birliği dışında doğan çocuk arasındaki soybağı ilişkisini tesis eden bir davadır. Babalık davasının açılabilmesi için çocuğun halihazırda başka bir erkekle arasında soybağı ilişkisinin resmi anlamda mevcut olmaması gerekir. Eğer başka bir erkekle çocuk arasında soybağı ilişkisi mevcutsa öncelikle bu soybağı ilişkisinin ortadan kaldırılması yani soybağının reddi davasının açılması gerekir.

Babalık davasını, ana ve çocuk birlikte açabileceği gibi ayrı ayrı da açabilirler. Babalık davasıyla birlikte çocuk için nafaka da talep edilebilir. Ayrıca ana açacağı babalık davasıyla birlikte TMK m. 304 gereği doğum ve gebelik giderlerini, doğumdan önceki ve sonraki altışar haftalık geçim giderlerini talep edebilir. Çocuğun ölü doğmuş olması, bu giderlerin istenmesine engel değildir. Eğer baba ölmüşse dava, babanın mirasçılarına karşı açılır.

Babalık davasında ispat yükü davacı taraftadır. Bu davada en sık kullanılan ve en güvenilir olan ispat yöntemi, DNA testidir. Babalık davası, çocuğun doğumundan önce veya sonra açılabilir. Eğer baba ölmüşse dava, babanın mirasçılarına karşı açılır.

Ananın dava hakkı, doğumdan itibaren bir yıl geçmekle düser. Ancak eğer çocuk ile başka bir erkek arasında halihazırda mevcut bir soybağı ilişkisi varsa bir yıllık süre, söz konusu soybağı ilişkisinin ortadan kalkmasıyla işlemeye başlar. Eğer bir yıllık süre geçtikten sonra gecikmeyi haklı kılan bir sebep varsa ana, sebebin ortadan kalkmasından itibaren bir ay içinde bu davayı açabilir. Tüm bu süreler ananın davacı olacağı durumlarda öngörülmüştür. Çocuğun babalık davası açma hakkı, herhangi bir hak düşürücü süreye bağlı değildir. Anayasa Mahkemesi, daha önceden çocuk için TMK'da öngörülen hak düşürücü süreyi iptal etmiştir.

Olgun Hukuk-Av. Ümit OLGUN

Aile-Miras-Kişiler Hukuku Departmanı

Av. Betül GÜREL- Av. Osman Yasin BİCAN-Av. Ayşe İŞLER

 

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

E-Posta adresinizi girin ve yorum yazın. * İşaretli alanlar zorunludur.