İCRA VE İFLAS HUKUKU

Kurumsal İcra Takibi Nedir, Nasıl Yapılır?

14 Mayıs 2024 Yorum (0) 133 Görüntüleme
133

Bu yazımızı 1990 yılından itibaren icra-iflas hukuku alanında kurumsal hizmet veren bir hukuk bürosu olarak kaleme aldık. Meslek hayatımızdaki deneyimlerimiz bize gösterdi ki; icra takibinde benimsenmesi gereken en önemli prensip İcra İflas Kanunu hükümleri doğrultusunda hukuki yenilikleri de takip ederek en az masrafla en yüksek tahsilatı yapmaktır. Bunun yanı sıra icra takibi sabır ve emek isteyen bir kurumdur. Zira yeri geldiğinde hiçbir mal varlığı, geliri olmayan borçlulardan gecikmiş alacakların tahsili sağlanabilmelidir.

Yetkin, donanımlı ve dinamik icra ekibimiz ile hukuk büromuz icra takibi konusunda yukarıda izah ettiğimiz pek çok hizmeti sunmaktadır. Daha detaylı anlatmak gerekirse;

Bir icra takibi pek çok kişinin bildiği üzere icra-iflas kanunu uyarınca ilamlı-ilamsız icra dosyasının açılmasıyla başlar. Ancak burada önemli olan her icra takibinin dayanağı (ilam, bono, fatura veya hesap belgesi) kendine hastır. Hal böyle olunca ilk olarak tüm bu detaylara dikkat edilerek icra takibi başlatılmalıdır.

Ardından icra takibindeki en önemli husus takibin kesinleştirilmesidir. Bu kısım belki de bir icra takibinde tahsilatın yapılmasından çok daha önemlidir. Zira icra takibinin kesinleşmemesi halinde borçlu kişi veya şirketler yönünden sorgu işlemi, haciz işlemi yapılamamaktadır. Bununla birlikte bu aşamanın ivedi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu evre borçlu kişi veya şirketleri şaşırtır, bocalamalarına sebep olur. Hatta mal kaçırma, devir işlemlerini gerçekleştirmelerine engel olur.

Tüm bunlardan sonra haciz, alacak takibi vb. aşamalara geçilir. Bu evrenin özelliği ise borçlu şirket veya kişilerin üzerindeki hatta üzerinde mevcut olmayan mal varlığının detaylı incelenmesidir. Bu aşamada pek çok alacaklı borçluların batak olduğunu düşünür ve etkin bir icra takibi gerçekleştiremez. Oysaki batak olarak nitelendirilen birçok borçlu hayatını, ticaretini sürdürür yani para kazanmaya devam eder. Bu sebeple bir borçlunun üzerindeki aracın, taşınmazın doğru bir şekilde incelenmesi, yaptığı işlerin yürüttüğü ticari faaliyetin detaylı araştırılması gerekir.

Devamında icra-iflas hukukunun özellikli alanlarına geçilir. Bunlar satış, istihkak vb. kurumlardır. Satış aşaması üzerinde dikkatle çalışılması gereken hata kaldırabilen bir alan değildir. Zira satış işlemi sadece malı sattırmakla kalmayıp düzenlenecek sıra cetveli ve paraların paylaştırılması aşamasıyla hukuki bilginin, deneyimin gerektiği bir noktadır. Yine istihkak kurumu da sadece fiili hacze gidilerek, mal kaçırmanın tespit edilmesiyle bitmez. İstihkak kurumunda asıl olan bundan sonra yürütülecek hukuki süreçtir. İşte bu yüzden icra takibi alanında uzman bir avukatla hatta ekibi ile hatayı en aza indiren kurumsal icra takibi yürüten bir hukuk bürosu ile çalışmayı gerektirir.

Uzun yıllardır icra-iflas hukuku alanında uzman ekibi ile çalışan icra departmanımız icra takibinin her aşaması için ayrı ayrı sadece o alana yönelik çalışan yetkin ve dinamik ekip arkadaşlarına sahiptir. Örneğin; hukuk büromuzda satış işlemlerine bakan ekip ile icra davalarını yürüten dava ekibi birbirinden ayrıdır. Adli takip bölümümüz ile dosyaların adliyelerde ve UYAP sisteminde düzenli bir şekilde işlem görmesi sağlanmaktadır.  Bunun yanı sıra birim sorumlusu avukatlarımız tarafından dosyaların her safhası yakından takip edilmekle birlikte düzenli raporlamalar ile her türlü duruma karşı hazırlıklı bulunulmaktadır. Yine müvekkillerimizle olan avans-masraf hesabında dosyalardan aktarım yapılmadan her dosyanın özelinde mali hesaplar yapılıp minimum hata ile süreç yönetilmektedir. Sonuç olarak hukuk büromuz yukarıda detaylıca anlattığımız etkin icra takibi ile kurumunuzun ve sizlerin yanınızda olacaktır. Tüm bu hususlarda büromuzu ziyaret ederek uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Olgun Hukuk-Av. Ümit OLGUN

Ticaret-Gayrimenkul-İcra Hukuku Departmanı

Av. Emre OLGUN-Av. Sümeyye H.ERSÖZ

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

E-Posta adresinizi girin ve yorum yazın. * İşaretli alanlar zorunludur.