İDARE, VERGİ VE VATANDAŞLIK HUKUKU

Satın Alınan Gayrimenkul 5 Yıl İçinde Satılırsa Ne Olur? (Değer Artış Kazancı Vergisi)

14 Mayıs 2024 Yorum (0) 514 Görüntüleme
514

Satın almış olduğunuz bir gayrimenkulü 5 yıl içerisinde üçüncü bir kişiye satarsanız değer artışı kazancı vergisi ödemek durumunda kalabilirsiniz. Gelir Vergisi Kanununun 80.maddesinde "Değer Artışı Kazancı Vergisi" tanımlanır. İlgili maddeye göre; bazı mal ve haklarınızı elde edildiği tarihten itibaren 5 yıl içerisinde elden çıkarmanız durumunda yıllık belirlenen bedelden yüksek oluşan kazançlar vergiye tabii hale gelir. Elden çıkarmadan maksat, ilgili kanunda yazılı mal ve hakların satılması, bir bedel karşılığında devir ve temliki, trampa edilmesi, takası, kamulaştırması, devletleştirilmesi, ticaret şirketlerine sermaye olarak konulmasıdır. Satış bedeli gösterilmeden yapılan, bağışlama yoluyla elde edilen kazançlar ise bu kanunun istisnasını oluşturur ve vergiye tabi olmazlar. İşbu değer artış kazancı vergisi son zamanlarda popüler hale gelmiş olup vergi dairelerince sıkı denetimler yapılmasına neden olmuştur.
    
    Bu kapsamda ortaya çıktığına tanık olduğumuz sorunlardan biride evlilik birliği içerisinde, eşlerin birbirlerine, satış işlemi göstererek yaptığı devirler sonucu elde ettiği kazançlardan vergi istenip istenilemeyeceği hususudur. Eşler arasında yapılan satışlarda, her zaman değer artış kazancı vergisi söz konusu olmaz. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda uzman bir avukattan destek almanızı öneririz. Zira evlilik birliği kurulurken eşler tarafından belirlenen mal rejimi, değer artış kazancı vergisi hesaplamasında büyük önem taşımaktadır. Sizden değer artış kazancı vergisi talep edildiğinde gerekli koşullar sağlanmışsa idari işlemin iptali yoluna başvurarak, vergi ödeme zorunluluğundan kurtulabilirsiniz. Ancak başvurulacak hukuki yollar usul bakımından eksikse ciddi hak kayıplarına sebep olabilir. Bu nedenle alanında uzman bir hukuk bürosundan destek almanızı öneririz.

Olgun Hukuk- Av. Ümit OLGUN
Tazminat - İdare - Ceza Hukuku Departmanı
Av. Rabia KIRAÇ

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

E-Posta adresinizi girin ve yorum yazın. * İşaretli alanlar zorunludur.