OLGUN HUKUK BÜROSU
ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Araç Değer Kaybı Tazminatı Nedir?25/06/2022

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nedir?

Kaza yapan ve onarılan bir motorlu aracın kazasız haline göre piyasa değerindeki  farkına "Değer Kaybı" denir.  Başka bir anlatımla; alıcı hasarlı bir araçla; aynı neviden hasarsız bir araca aynı değeri vermez. İşte bu farka "araç değer kaybı" denir. Kazaya uğrayan araç, tamamen onarılmış olsa bile tahribatın izlerini taşıyacağından hiç kazaya uğramamış araçtan daha düşük değere sahip olacaktır. Ayrıca kaza sonrası hasar gören motorlu araçlar TRAMER kayıtlarında hasarlı olarak geçer. Hal böyle olunca trafik kazaları sonucunda kaza yapan araçların değer kaybına uğraması kaçınılmaz olur. Bu durumda kusurlu olan araç malikine ve sigorta şirketine yönlendirilmesi gereken "Değer Kaybı Tazminatı" gündeme gelir. Bu yazımızda araç değer kaybı tazminatı şartlarına, nasıl alınacağına, kimlerin sorumlu olduğuna, dava yoluyla nasıl talep edileceğine değineceğiz.

ARAÇ DEĞER KAYBI TAZMİNATI NASIL ALINIR?

Karayolları Trafik Kanunu madde 91 uyarınca ülkemizdeki motorlu taşıt işletenlerin Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yaptırmaları zorunludur. Değer Kaybı ise Trafik Sigortası Genel Şartları A.5 "Kapsama Giren Teminat Türleri" bölümünde yer alan "Maddi Zararlar Teminatı: Hak sahibinin bu Genel Şartlarda tanımlanan ve zarar gören araçta meydana gelen değer kaybı dahil doğrudan malları üzerindeki azalmadır. Değer kaybı, talep edilmesi halinde, Kurum tarafından belirlenecek usul ve esaslara göre atanacak sigorta eksperi tarafından bu Genel Şartların Ek1’inde yer alan esaslara göre tespit edilir." ifadeleri uyarınca Zorunlu Mali Mesuliyet Sorumluluk Sigortası teminatı kapsamındadır.

Dolayısıyla kaza sonrasında aracın piyasa değerinde meydana gelen fark yani değer kaybı sigorta şirketinden talep edilebilir. Öyle ki, her yaş ve kilometredeki araç için değer kaybı tazminatı talep edilebilir. Çünkü;  2021 yılında Trafik Sigortası Genel Şartlarında yapılan değişiklikle beraber araç değer kaybı tazminatı talep edilebilmesi için aranan kilometre şartı kaldırılır.

Ancak Değer Kaybı Tazminatı için bazı şartlar söz konusudur:

1- Meydana gelen trafik kazasında kusurun tamamı araç değer kaybı başvurusunda bulunan kişide olmamalıdır.

2- Değer kaybı başvurusunda bulunulan araç pert olmamalıdır.

Bir trafik kazasında motorlu aracın hasara uğraması halinde ilk olarak kusurlu aracın sigorta şirketine duyuru yapılmalıdır. Bunun üzerine hasar tespitinin yapılabilmesi için bir eksper istenmelidir. Ancak eksper tarafından hazırlanan hasar raporu yeterli görülmezse mahkeme aracılığı ile bilirkişi raporu aldırılmalıdır. Ayrıca kaza esnasında ve sonrasında hasarlı aracın farklı yönlerden fotoğrafları çekilmelidir.

Bununla birlikte araç hasarına ilişkin tazminat davalarında mahkeme kanalıyla da  bilirkişi raporu aldırılması gerektiği kanaatindeyiz.Çünkü sigorta şirketi tarafından hiçbir teklif yapılmadığında veya teklif edilen tutardan memnun kalınmadığında dava yoluna gidilmesi gerekecektir.  Araç hasarından kaynaklanan maddi tazminat davaları ise haksız fiil sorumluluğuna dayanan, usul ve esas bakımından iyi hazırlanılması gereken davalardır.

SONUÇ

Motorlu araçların değeri her geçen gün artmaktadır. Hal böyle olunca hasarlı araç tamamen onarılmış dahi olsa meydana gelen değer kaybının tahsili sağlanmalıdır. Fakat araç değer kaybı tazminatı zorunlu trafik sigortası teminatı kapsamında olduğundan bu süreçte sigorta hukuku ve  sigorta şirketleri aktif rol oynayacaktır. İşte bu yüzden yürütülecek hukuki süreçte  alanında uzman bir avukattan yardım alınarak olası hak kayıplarının önüne geçilmelidir.

Olgun Hukuk-Av. Ümit OLGUN

Tazminat-İdare-Ceza Hukuku Departmanı-Konya Hukuk Bürosu

Av. Rabia KIRAÇ

Stj. Av. Sümeyye Hatice ERSÖZ     

DETAYLI BİLGİ İÇİN

TELEFON VE WHATSAPP:+90 (553) 048 68 12

MAİL ADRESİ : olgunhukukburosu@gmail.com

Blog Yazıları

+90 (332) 400 00 38

+90 (332) 400 00 48

+90 (332) 342 48 84

+90 (553) 048 68 12

info@olgun.av.tr

Fetih mah. Kültür cad. Nefer sok. Olgun Plaza No:1/b Posta Kodu: 42000 Karatay / KONYA