OLGUN HUKUK BÜROSU
ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Ev Sahibine Verdiğim Tahliye Taahhütnamesini İptal Edebilir Miyim?13/11/2023

Ev Sahibine Verdiğim Tahliye Taahhütnamesini İptal Edebilir Miyim?

Tahliye Taahhütnamesi Neden Önemlidir?

Hukuk sistemimizde kiracı sözleşmenin zayıf tarafı olarak görülür. Bu yüzden kiracı lehine birçok kanun hükmü vardır. Mesela 1 yıllık kira sözleşmesi mi yaptınız? Ev sahibi 1 yıl doldu diyerek kiracıyı evden çıkaramaz. Kanun gereği 10 yıllık uzama süresi daha dolması gerekir.

Sözleşmede ne kadar yüksek artış oranı belirlenirse belirlensin, kira artışları kanunlarla meskenlerde %25, TÜFE gibi oranlarla sınırlandığından bu oranların üzerinde artış yapılamaz. Tüm bu sebeplerle, enflasyonun yüksek ve hareketli olduğu bu ortamda kiracıyı kayıtsız şartsız tahliye etme imkanı sağlayan “tahliye taahhütnamesi” ev sahiplerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Tahliye taahhütnamesi almadan kira sözleşmesi yapmamaktadırlar.

Tahliye Taahhütnamesi İle Ev Sahibi Beni Tahliye Edebilir Mi?

Tahliye taahhütnamesi,  doğrudan icraya konulabilir. Bu takibe itiraz edilse ve dava açılsa dahi genellikle bir-iki duruşmada tahliye kararı çıkmaktadır. Kiracı tarafından tarih kısımları boş olarak imzalanmasına ve bu kısımlar sonradan kiraya veren tarafından doldurulmasına rağmen bu evrak mahkemelerce geçerli kabul edilmekte ve sonuçta kiracı tahliye edilmektedir.

Tahliye Taahhütnamesini İptal Ettirebilir Miyim?

TARİH KISIMLARI BOŞ OLARAK TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ VERMİŞ OLSANIZ DAHİ BU EVRAKIN İŞLEVSİZ HALE GETİRİLMESİ MÜMKÜNDÜR. ANCAK BUNUN İÇİN TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ EV SAHİBİ TARAFINDAN İCRAYA KONULMADAN YA DA DAVA AÇILMADAN ÖNCE HAREKETE GEÇİLMELİDİR. Bu hususta uzman bir hukukçudan destek almanız yerinde olacaktır.

Kiraya veren ve kiracılar arasında sulhün hakim olduğu, huzurlu ve mutlu günler dileriz

Olgun Hukuk – Av. Ümit Olgun

Kira ve İşgal Hukuku Departmanı

DETAYLI BİLGİ İÇİN

TELEFON VE WHATSAPP:+90 (553) 048 68 12

MAİL ADRESİ : olgunhukukburosu@gmail.com

*Olgun Hukuk, 30 kişilik yetkin kadrosu ile Türkiye geneline hizmet vermektedir.

Blog Yazıları

+90 (332) 400 00 38

+90 (332) 400 00 48

+90 (332) 342 48 84

+90 (553) 048 68 12

info@olgun.av.tr

Fetih mah. Kültür cad. Nefer sok. Olgun Plaza No:1/b Posta Kodu: 42000 Karatay / KONYA