KAMULAŞTIRMA VE İMAR HUKUKU

Havalimanı Çevresindeki İmar Verilmeyen Taşınmazların Durumu

14 Mayıs 2024 Yorum (0) 177 Görüntüleme
177

Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan ülkemizde, nüfus artışıyla birlikte imara açılan tarlalar arsaya dönüşmekte, şehirler hızla rant üretmektedir. Tarla sahibi kişiler, arsa sahibi olurken, havalimanı çevresinde tarlası olan kişilerin ise taşınmazı genellikle tarla olarak kalmaktadır. Bunun nedeni belediyelerin “Askeri Güvenlik Bölgesi” ve “Özel Güvenlik Bölgesi” gibi gerekçelerle havalimanı çevresine imar vermemesidir.

Benzer niteliklere sahip taşınmazlara imar verilirken, taşınmazı tarla olarak bırakılmak suretiyle hakkı ihlal edilen kişiler, taşınmazlarını sadece zirai amaçlar için kullanabilmekte; taşınmazın şehrin merkezine yakınlığından, ulaşım avantajlarından, artan nüfusun şehre getirmiş olduğu ranttan faydalanamamaktadırlar.

Havalimanı, bölgenin refahı ve gelişmesi açısından önemlidir. Ancak gelirken etrafında yer alan taşınmazları dezavantajlı hale getirmesi kişilerin mülkiyet hakkına orantısız bir müdahaleye yol açmaktadır. Bu müdahalenin ortadan kaldırılması yahut bu mümkün değilse kişilerin zararının tazmin edilmesi gerekmektedir.

Zararın tazmini, bölgede imar kısıtı olmayan arsaların değerleri ile tarla vasfında olan taşınmazların değerleri arasındaki farkın ilgili idarece kişilere ödenmesi ile mümkün olabilecektir. Maalesef idareler bu zararı karşılamak yerine hareketsiz kalmayı tercih etmektedirler. Bu durumda ilgili tazminatı dava ile talep etmek gerekmektedir.

Havalimanı çevresindeki taşınmazların tarla olarak kalmasından dolayı ortaya çıkan zararın dava ile idareden talep edilmesi halinde olumlu netice alınabilmektedir. Güçlü devlet karşısında zayıf olan ve hakları ihlal edilen kişilerin korunması adaletin ve hakkaniyetin gereğidir.

Olgun Hukuk Konya – Av. Ümit Olgun

Kamulaştırma ve İmar Hukuku Departmanı

DETAYLI BİLGİ İÇİN

TELEFON VE WHATSAPP:+90 (553) 048 68 12

MAİL ADRESİ : olgunhukukburosu@gmail.com

*Olgun Hukuk, 30 kişilik yetkin kadrosu ile Türkiye geneline hizmet vermektedir.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

E-Posta adresinizi girin ve yorum yazın. * İşaretli alanlar zorunludur.