OLGUN HUKUK BÜROSU
ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ
İmar Planından Dolayı Arsamı Kullanamıyorum, Ne Yapmalıyım?09/06/2022

İmar Planından Dolayı Arsamı Kullanamıyorum, Ne Yapmalıyım?

İmar planları ile; konut, ticaret, sanayi alanı gibi kişilerin üzerine yapı inşa edebileceği arsalarla birlikte; park, okul, sağlık tesisi, cami alanı gibi üzerine yapı inşa edilmesi mümkün olmayan kamuya ayrılmış arsalar da belirlenir. Kamuya ayrılan bu taşınmazların alınıp satılması zorlaşmakta, satılsa dahi piyasa rayicinin çok altına satılabilmektedir. Genellikle taşınmaz sahibine arsasının kamulaştırılmasını yani devlet tarafından satın alınmasını beklemek dışında bir şey kalmamaktadır.  Kamulaştırma Kanunu Ek 1.madde gereğince imar planının kesinleşmesinden itibaren en geç 5 yıl içinde kamulaştırma yapılması gerekmektedir.

Çoğu zaman ilgili idare 5 yıldan uzun süre geçmesine rağmen kamulaştırma yapmamaktadır. Taşınmazlarının kamu alanı olarak ayrılmasında herhangi bir kusuru olmayan vatandaşlar mülkiyet haklarının kısıtlanmasından ötürü mağdur olmaktadır. Devlet eliyle oluşturulan bu kısıtlamaya hukuk dünyasında “Hukuki El Atma” denir.

Taşınmazına hukuken el atılan kişi, açacağı bir dava ile taşınmazının kamulaştırılmasını isteyebilir. İlgili idareyi mahkeme kararıyla kamulaştırmaya zorlayabilir. Mahkemece tayin edilen bilirkişi heyeti tarafından taşınmaz değeri herhangi bir kısıtlaması olmayan arsalar emsal alınarak belirlenir. Yani taşınmaz gerçek değerini bulmuş olur. Hesaplanan tutar dava sürecinde işleyen yasal faizi ile birlikte mahkeme kararının kesinleşmesine müteakip ilgiliye ödenir. 

Hukuki el atmaya ilişkin bu davalarda kamulaştırmayı zamanında gerçekleştirmeyerek mağduriyete sebep olan idareden ecrimisil de(haksız işgal tazminatı) dava yoluyla istenebilir. Ecrimisil genellikle taşınmazın kiraya verilmesi durumunda getireceği gelir kadardır.

Olgun Hukuk Konya – Av. Ümit Olgun

Kamulaştırma ve İmar Hukuku Departmanı

Stj. Av. Şule Tüzen 

DETAYLI BİLGİ İÇİN

TELEFON VE WHATSAPP:+90 (553) 048 68 12

MAİL ADRESİ : olgunhukukburosu@gmail.com

*Olgun Hukuk, 30 kişilik yetkin kadrosu ile Türkiye geneline hizmet vermektedir.

          

Blog Yazıları

+90 (332) 400 00 38

+90 (332) 400 00 48

+90 (332) 342 48 84

+90 (553) 048 68 12

info@olgun.av.tr

Fetih mah. Kültür cad. Nefer sok. Olgun Plaza No:1/b Posta Kodu: 42000 Karatay / KONYA