OLGUN HUKUK BÜROSU
ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ
İş Kazası Geçirdim, Sigortadan Para Alabilir Miyim?01/09/2022

İş Kazası Geçirdim, Sigortadan Para Alabilir Miyim?

Sosyal Güvenlik Kurumunda sigortalı olan tüm çalışanların maaşından her ay sigorta primi kesilmektedir. Bu primler Kurum bünyesinde bir havuzda toplanmakta, günü geldiğinde emekli maaşı, geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası), sürekli iş göremezlik geliri gibi kalemler olarak sigortalılara ödenmektedir. Yani SGK’dan alınan para bağış değil, ödenen sigorta primlerinin karşılığıdır.

İş kazasından sonra istirahat dönemi için, geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) sigortalıya ödenir. Bu ödeme, işçiye SGK tarafından çalışamadığı süre için ödenen bedeldir. Bazen işverenin iş kazasını zamanında bildirmesi ve Kurum’un olayı iş kazası olarak kabulü ile hemen ödenmekte, bazen ise iş kazasının bildirilmemesinden ötürü ödenmemektedir. Bu durumda SGK’ya başvuru yapılarak ödeme talep edilmelidir.

İstirahat dönemi geçmesine rağmen sigortalı işçide kalıcı hasar meydana gelmişse yani maluliyet oluşmuşsa ve bu maluliyet ’un üzerinde ise SGK tarafından sürekli iş göremezlik geliri ödenir. Yani sigortalıya hayatının geri kalanında vücudunda meydana gelen eksiklikten dolayı aylık bağlanır.  SGK bu ödemeyi kendiliğinden yapmadığından başvuru yapılması gerekmektedir.

Maluliyet oranının %40’ı geçmesi durumunda ise, engelli emekliliği yoluyla, daha az prim gün sayısıyla, daha düşük bir çalışma süresiyle ve yaştan bağımsız olarak erken emeklilik mümkün olabilmektedir.

Olgun Hukuk – Av. Ümit Olgun

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Departmanı

 

DETAYLI BİLGİ İÇİN

TELEFON VE WHATSAPP:+90 (553) 048 68 12

MAİL ADRESİ : olgunhukukburosu@gmail.com

Blog Yazıları

+90 (332) 400 00 38

+90 (332) 400 00 48

+90 (332) 342 48 84

+90 (553) 048 68 12

info@olgun.av.tr

Fetih mah. Kültür cad. Nefer sok. Olgun Plaza No:1/b Posta Kodu: 42000 Karatay / KONYA