OLGUN HUKUK BÜROSU
ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Kamulaştırma Davalarında İlam Avukatlık Ücretini Devlet Öder12/06/2023

Kamulaştırma Davalarında İlam Avukatlık Ücretini Devlet Öder

Kamulaştırma (istimlak), devletin ilgili kurumlarının; arsa, tarla ya da bina gibi mülkleri; kamu yararı amacıyla kişilerden kamu gücünü kullanarak ve bedelini ödeyerek satın alması işlemidir. Bu sürecin nasıl işlediğini “Taşınmazınız Kamulaştırılıyorsa (İstimlak Ediliyorsa) Ne Yapmalısınız?” blog yazımızda anlatmıştık.

İlk etapta devlet kurumları tarafından kişilere kamulaştırma bedeli teklif edilmekte, mülk sahiplerince bedelin düşük bulunması halinde ise ilgili kurumlar tarafından “kamulaştırma bedelinin tespiti ve tescil davası” taşınmaz maliklerine karşı açılmaktadır. Bu davalarda kamulaştırma bedeli mahkemelerin görevlendirdiği bilirkişiler tarafından hazırlanan raporlar üzerinden belirlenmekte, tarafların bu raporlara itirazları ise yine mahkemelerce değerlendirilmektedir. Mahkeme sonucunda belirlenen bedel taşınmaz malikine ödenmekte, taşınmaz ise kişiden alınarak ilgili devlet kurumu adına tescil edilmektedir.

Bu davalarda detaylı bir çalışma sonucu, iyi bir savunma, doğru emsal sunumu ve bilirkişi raporlarındaki eksikliklerin tespiti ile kamulaştırma bedeli yükseltilebilir. Davanın, kamulaştırma konusunda tecrübeli avukatlarca takip edilmesi başarı ihtimalini artıracaktır. Peki avukatın alacağı vekalet ücreti nasıl karşılanacaktır?

Normalde bir davayı avukatla takip etmek isteyen kişi, bir avukata vekaletname verecek, avukatın davayı takip etmesi için ona bir ücret ödeyecektir. Kamulaştırma davalarında da bu böyledir ancak bu davalarda önemli bir istisna vardır: Dava sonunda, dava nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, ilgili devlet kurumu avukatlık asgari ücret tarifesine göre mülkü kamulaştırılan kişinin avukatına ilam vekalet ücreti öder. Bu durum, davaya sebebiyet veren tarafın devlet kurumu olmasından kaynaklanmaktadır. Bu davanın açılmasında taşınmazı kamulaştırılan kişinin hiçbir kusuru olmadığından dava sırasında yapılan tüm yargılama giderlerini ve ilam avukatlık ücretini devlet karşılar.

Olgun Hukuk – Av. Ümit Olgun

Kamulaştırma ve İmar Hukuku Departmanı

DETAYLI BİLGİ İÇİN

TELEFON VE WHATSAPP:+90 (553) 048 68 12

MAİL ADRESİ : olgunhukukburosu@gmail.com

*Olgun Hukuk, 30 kişilik yetkin kadrosu ile Türkiye geneline hizmet vermektedir.

Blog Yazıları

+90 (332) 400 00 38

+90 (332) 400 00 48

+90 (332) 342 48 84

+90 (553) 048 68 12

info@olgun.av.tr

Fetih mah. Kültür cad. Nefer sok. Olgun Plaza No:1/b Posta Kodu: 42000 Karatay / KONYA