OLGUN HUKUK BÜROSU
ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Konya Avukatları ve Mesleğindeki Alanlar17.07.2019

Konya Avukatları ve Mesleğindeki Alanlar

Konya barosuna baktığımız da kayıtlı avukatların sayısı oldukça yüksektir. Avukat sayısının fazla olması Konya ya avantaj sağlamasının yanı sıra avukatların faaliyet alanlarında iş bulmaların da dezavantaj olabiliyor. Konya da avukatlar genellikle tek başına hukuk bürosu açıp mesleklerini icra etmektedir. Hukuk bürosunun masraflarını karşılamadıkları takdirde yanına ortak avukatlar almaktadırlar. Tam tersi iyi para kazandıklarında da yanlarına ofis elemanı, kâtip veya stajyerler alıp kariyerinde büyümeyi hedeflemektedirler.

Hukuk kendi içinde çok farklı konuları içermektedir. İçerdiği konulara göre avukatlar da kendi alanlarını belirlemektedir. Konya avukatlarının bazıları alanlarını belirlemeden yana olsa da bazıları alanlarını tanımlamaz. Tanımlamayanlar önüne çıkan bütün işleri almak istemektedir. Bu bazen olumlu sonuçlar çıkarsa da çoğu zaman olumsuz sonuçlar çıkarmaktadır. Konya avukatları mesleklerinde her konuya hâkim olmak yerine, eğitimli olduğu alan da çalışmayı ilke edinmesi daha iyi sonuçları doğurmasına sebep olacaktır.

Alanlarına geçecek olursak; bilişim hukuku, idari hukuk, marka- patent hukuku, icra-iflas hukuku, aile hukuku, medeni hukuk ve sağlık hukuk gibi örneklerle sınıflandırabilmektedir. Çalışma alanlarından biri de iş hukukudur.

İş hukuku 4857 sayılı iş kanunu ile düzenlenmiş olup çalışma hayatından kaynaklanan işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıkların çözümünü sağlamaktadır.
İş hukuku kapsamlı bir yapıya sahiptir. İş kazası ve sonucuna göre iş göremezlik veya destekten yoksun kalma bu yapıdan biridir. Sigortalı çalışanın iş yerinde uğradığı, o an ya da daha sonra çalışamazlık, yaralanma, sakatlanma veya ölüm gibi sonuçların doğması durumunda işçinin, maddi ve manevi tazminat talep etmek için tazminat davası açma hakkı bulunmaktadır.

Blog Yazıları

+90 (332) 400 00 38

+90 (332) 400 00 48

+90 (332) 342 48 84

+90 (553) 048 68 12

info@olgun.av.tr

Fetih mah. Kültür cad. Nefer sok. Olgun Plaza No:1/b Posta Kodu: 42000 Karatay / KONYA