OLGUN HUKUK BÜROSU
ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Konya Avukatlarının Bir Günü17.07.2019

Konya Avukatlarının Bir Günü

Konya nüfusu kalabalık, konumu gereği büyük bir alana sahip şehirlerden biridir. Konya da birçok alan da hizmet sektörü ve meslekler vardır. Bu sektörlerden biri olan hukuk ve avukatlık mesleğidir.

Konya avukatları meslekleri gereği düzensiz bir hayat yaşamaktadır. Her an her şeye hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Her an kendilerini il dışında, karakol da, adliye de, kavga da vs. bulabilmektedirler. Konya avukatının bir günü inceleyecek olursak; sabah uyandığında ruhen yorgun bedenen enerjik, kafasında bir gece öncesinden gece yarısına kadar incelediği dava ile tartışma içerisinde iş yerine giderken bulur kendini. Gerekçeli bir neden olmadığı sürece işinin başına erkenden geçer. Sabah belli bir saat çalıştıktan sonra işlerini toparlar ve adliye yollarına düşer. Duruşmasına saatinde gitse bile hakim geç gelir, müvekkil geç gelir, karşı tarafın avukatı geç gelir veya duruşma ertelenir. Bu her avukatın istisnasız belki de sürekli başına gelen bir olaydır. Sürekli bekleme içerisinde olan Konya avukatı zor da olsa duruşmasına girer. Duruşma bittikten sonra adliyedeki diğer işlerini halletmeye başlar. Öğle mesaisi yaklaşma gerekçesi ile çoğu işini birden fazla birimde halledemez ve işleri yarıda kalır. Avukatlık ofisine geri döner. Müvekkil, danışman, misafir, borçlu veya yeni dava için kişi/kişiler ofisini ziyaret eder. İnsanın hiç gelmediği bir gün bile olmaz. O sıra zarfında yine davalarını işlerini halletmeye gayret gösterir. Bu şekilde gününü tamamlar yani bir yerde tamamlaması gerekir. Ailesi, çocuğu, eşi varsa onlara da zaman ayırması gerekir. Yoksa bir süre daha devam eder ya da dosyalarını evine götürür orda devam eder. Konya avukatları sürekli dosyalar, davalar, kanunlar, kitaplarla iç içe bir hayat yaşarlar. İhtiyaçlarını giderirken bile ya müvekkili ile konuşur, ya dosya inceler ya araştırma yapar. Beyninin bir kısmı sürekli işindedir. Buraya kadar olan kısım sıradan Konya avukatının geçirdiği bir gündür. Bunlar en güzel ve en rahat günleridir. Bunların dışında sabahın erken saatinde duruşma için il dışına çıkmak, bir anda müvekkili sayesinde kendini karakol da bulmak, haciz veya müvekkilinin neden olduğu bir saldırı/kavga içinde olmak, aniden gelen bir telefonla adliye de olmak… Bunlar da bir gün içinde yaşayabilecekleri durumlardan bir kaçıdır. Özel hayatlarındaki ani gelişen veya yapılması gereken işlerden hiç bahsetmiyorum.

Avukatlık zor ve sabır gerektiren bir meslektir. Konya avukatları işlerinin zorluğuna rağmen mesleklerini layıkıyla yerine getirmeye çalışmaktadır. Konya avukatlarını mesleklerin de gösterdikleri bu özveriden dolayı takdir etmek ve saygı duymak gerekir.

Blog Yazıları

+90 (332) 400 00 38

+90 (332) 400 00 48

+90 (332) 342 48 84

+90 (553) 048 68 12

info@olgun.av.tr

Fetih mah. Kültür cad. Nefer sok. Olgun Plaza No:1/b Posta Kodu: 42000 Karatay / KONYA