OLGUN HUKUK BÜROSU
ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Konya'da Avukatlık Mesleğinin Zorlukları17.07.2019

Konya'da Avukatlık Mesleğinin Zorlukları

Toplum da hukuk fakültelerinin artmasıyla avukatlık mesleğini  icra eden yüz binlerce kişi vardır. Hukuk fakültesinden mezun olan öğrenciler stajlarını da tamamladıktan sonra ruhsatlarını almaya hak kazanırlar.

Konya avukatları ruhsatlarını aldıktan sonra kendine maddi ve manevi açıdan güvenenler avukatlık bürosu açar ve hizmet vermeye başlar. Avukatlık ne kadar seçkin bir meslek olarak düşünülse de içeriğinde zor ve zahmetli bir meslektir. Sürekli değişen ve gelişen kanunları takip etmek, bilgilerini her zaman taze tutmak ve aldığın davalar da yeterli bilgiye sahip olmak gerekir.

Konya da mesleğin zor taraflarına bakacak olursak yeni mezun olanlar iş bulma sorunu yaşamakta, işi bulunlar ise zorlu şartlar da ve düşük maaşla çalışmaya başlamaktadır. Belirli bir süre çalışıp kendinde yeterli bilgiyi ve deneyimi gördükten sonra kendi ofisini açmaktadırlar. Konya da tek başına avukatlık ofisi açmak biraz zahmetli ve masraflıdır. Olabildiğince adliye ye yakın bir yer bulmak, kiralamak, eşyaları almak, abonelikleri açtırmak gibi gerekli prosedürlerin içinden çıkarak Konya da avukatlık ofisi açmaya başarmaktadırlar. Avukatlık bürosu açıldıktan sonra iş alma, çevre edinme süresi başlamaktadır. Davaları almaya başladığında mesleğin zorluluklarını tekrardan yaşamaya başlamaktadırlar. Gerek müvekkiller gerek hâkimler savcılarla. Müvekkillerin dava da istedikleri bilgileri verip işine gelmeyenleri vermemesi, vekâlet ücretini vermemesi, davayı verip devamın da arayıp sormaması bunlardan bir kaçıdır. Bunun tam tersi davayı verdiğin andan itibaren gece gündüz saat kaçta olursa olsun düşünmeksizin arayan müvekkiller de vardır. Peki, hâkimlerle olan imtihanları; duruşmayı istedikleri saate göre değiştirmeleri, dosyanın görülmesini beklemek, dosyanın istinaftan dönmesini beklemek gibi zorlukları vardır. Bunlar mesleğin çok sorun teşkil etmeyeceği, bir şekilde sineye çekilip ayak uydurulacak sorunlardır.

Mesleğin bir de sineye çekilmeyen zorlukları vardır. Boşadığın eşin saldırasına uğramak, ofisin de fiziksel veya psikolojik şiddete maruz kalmak, gittiğin hacizler de cinsel tacize uğramak… Bunlar avukatlık mesleğinde hiç duymak ve görmek istemeyeceğimiz durumlardır.

Konya da avukat olmak ne kadar zor olsa da bu şartlara rağmen işini aşkla yapan avukatları görmek bizi mutlu etmektedir.

Blog Yazıları

+90 (332) 400 00 38

+90 (332) 400 00 48

+90 (332) 342 48 84

+90 (553) 048 68 12

info@olgun.av.tr

Fetih mah. Kültür cad. Nefer sok. Olgun Plaza No:1/b Posta Kodu: 42000 Karatay / KONYA