OLGUN HUKUK BÜROSU
ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Mirasçılıktan Çıkarma - Evlatlıktan Red19/09/2022

Mirasçılıktan Çıkarma - Evlatlıktan Red

Mirastan çıkarma, miras bırakan tarafından yapılmaktadır. Muris (=mirasbırakanın), saklı paylı mirasçısını mirasından mahrum etmesidir. Mirastan çıkarma müessesesi; altsoydaki mirasçılar ve eş için kullanılabilir. Mirastan çıkarma halk arasında ''evlatlıktan red'' olarak bilinmektedir.

Mirasbırakanın mirastan çıkarma yapabilmesi için; mirasçının mirasbırakana ya da yakınlarına karşı ağır bir suç işlemesi ya da miras bırakana veya aile üyelerine karşı aile hukukundan kaynaklanan görevlerini önemli ölçüde yerine getirmemesi gerekmektedir. Sfiilinin işlenmiş olması ya da teşebbüs aşamasında kalmış olması da mirastan çıkarma için yeterlidir. . Fiilin mirasçı ile mirasbırakan arasındaki aile bağlarını koparmış olması veya miras bırakanın manevi varlığını zedeleyen fiiller mirastan çıkarma sebebidir. Mirastan çıkarmaya sebep olan fiilin mutlaka miras bırakanın aile üyelerine karşı işlenmiş olması gerekmez. Mirasbırakanın ailesi gibi gördüğü arasında manevi bağ olan kişilerde bu kapsama dahildir.

Mirastan çıkarma, mirasbırakanın sağlığında her zaman yapılabilir. Mirasbırakanın akıl sağlığının yerinde olması ve tasarruf ehliyetinin bulunması şarttır. Mirastan çıkarmadan vazgeçme yine aynı şartlar da ancak mirasbırakanın sağlığında yapılabilir. Çıkarmanın geri alınması işlemi için de mirasbırakanın akıl sağlığının yerinde olması ve kısıtlı olmaması gerekir.

Mirastan çıkarılan kimse mirasbırakanın terekesinden pay alamaz. Mirastan çıkarılan hiçbir şekilde pay alamaz ancak; kendisi mirasbırakandan önce ölmüş gibi, altsoyu varsa altsoy saklı payını isteyebilir. Ancak mirastan çıkarılan kimsenin altsoyu yoksa eşi miras payından yada saklı paylardan yararlanamaz.

Olgun Hukuk - Av. Ümit Olgun

Aile- Miras Hukuku Departmanı

DETAYLI BİLGİ İÇİN

TELEFON VE WHATSAPP:+90 (553) 048 68 12

MAİL ADRESİ : olgunhukukburosu@gmail.com

Blog Yazıları

+90 (332) 400 00 38

+90 (332) 400 00 48

+90 (332) 342 48 84

+90 (553) 048 68 12

info@olgun.av.tr

Fetih mah. Kültür cad. Nefer sok. Olgun Plaza No:1/b Posta Kodu: 42000 Karatay / KONYA