CEZA, TAZMİNAT VE SİGORTA HUKUKU

SİSBİS Nedir?

14 Mayıs 2024 Yorum (0) 356 Görüntüleme
356

Açılımı Sigorta Suistimalleri Bilgi Paylaşım Sistemi olan SİSBİS, sigortalıları ve sigorta şirketlerini sigorta suistimallerine karşı korumak, sigorta sistemine duyulan güveni devam ettirmek ve benzer şekildeki amaçlarla Hazine Müsteşarlığı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bünyesinde kurulmuştur. 

Şirket içi suistimaller, aracı (üçüncü kişi) suistimalleri , sigortalı/sigorta ettiren ve hasar suistimalleri şeklinde gerçekleşebilen sigorta suistimali, haksız kazanç elde etmek amacıyla sigortaya ilişkin belge ve bilgilerin saklanması, değiştirilmesi ya da manipüle edilmesi olarak tanımlanabilir. Sisteme oldukça büyük zararlar veren ve dürüst sigortalıların ödemelerini haksız menfaatlerle tüketen bu suistimaller dürüst sigortalıların daha yüksek primler ödemelerine neden olur. Sigorta ilişkisinin taraflarınca veya üçüncü şahıslarca da gerçekleştirilebilen bu suistimaller hayali yolcu hasarları, sahte kaza tespit tutanağı, planlanmış hasar şeklinde ortaya çıkabileceği gibi gerçek bir kaza sonrasında dahi söz konusu olabilir.

Sigorta suistimalleri ceza hukuku bakımından değerlendirildiğinde Türk Ceza Kanunu'nun "Nitelikli Dolandırıcılık" başlıklı 158. maddesi kapsamında karşılık bulduğu görülür. Dolayısıyla SİSBİS'in ve devamında çıkarılan yönetmeliklerin de etkisiyle sigorta alanında ciddi önlemler alınmış ve yaptırıma bağlanmış durumdadır. 

Suistimallerin önüne geçmekle faydasını ortaya koyan SİSBİS'in yol açtığı mağduriyetleri de göz önüne almak gerekir. Öyle ki haksız biçimde SİSBİS kaydı gerçekleşmiş bir kişi sigorta şirketleriyle yaptığı görüşmelerde şirketlerin teklif vermemesi, zorluk çıkarması veya yüksek fiyat vermesi gibi sorunlarla karşılaşabilir.

Söz konusu kaydın haksız olduğunun düşünülmesi halinde sigorta ilişkilerinde karşılaşılabilecek engeller ve fiilin bağlandığı yaptırım da göz önüne alındığında bu durum, adına kayıt yapılmış kişinin ivedi biçimde önlem almasını ve kaydın kaldırılması için ilgili makamlara başvurmasını gerektirir. 

Bu tip bir kaydın varlığı halinde alanında uzman avukatlardan bilgi almanızı öneririz.

Olgun Hukuk - Av. Ümit OLGUN
Tazminat - İdare - Ceza Hukuku Departmanı
Av. Rabia KIRAÇ - Stj. Öğr. Merve Safa DİNÇ

DETAYLI BİLGİ İÇİN

TELEFON VE WHATSAPP:+90 (553) 048 68 12

MAİL ADRESİ : olgunhukukburosu@gmail.com

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

E-Posta adresinizi girin ve yorum yazın. * İşaretli alanlar zorunludur.