OLGUN HUKUK BÜROSU
ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Süresiz Nafaka Tarihe Karışıyor19.10.2019

Süresiz Nafaka Tarihe Karışıyor

‘ÖMÜR BOYU DEĞİL 5 AŞAMAYA GÖRE BELİRLENECEK’

2. Yargı Paketinde yer alan süresiz nafakayla alakalı mevcut düzenlemeden bahseden Avukat Özge Arık, “Henüz hazırlık aşamasında olan çalışmada nafakanın ömür boyu değil 5 aşamaya göre belirlenmesi ön görülüyor. Buna göre nafaka, evli kalma süresi, çocuk olup olmaması, boşanan kadının yaşı, gelir durumu ve kusur durumu dikkate alınarak hesaplanacaktır. Yine bu taslak çalışmaya göre, bu maddedeki süresiz ibaresi kaldırılacak bakanlık, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan’ın önerisi ışığında yoksulluk nafakasının koşulları olması halinde en az 1 yıl en çok 5 yıl ile sınırlamayı tartışıyor. Çocuksuz boşanmalara en fazla 1 yıl, çocuklu boşanmalara da dava açılış tarihinden itibaren 3 ya da en fazla 5 yıl yoksulluk nafakası verilmesi planlanıyor. Eğer bu düzenleme yürürlüğe girerse kriterler bu şekilde belirlenecek” diye bilgi verdi.

ÇOCUKLARDA TRAVMAYA YOL AÇIYOR!

Çocukların icra yoluyla alınmasının çocuklarda travmaya yol açtığını vurgulayan Avukat Hasret Erdem Bacak, “Biz karşımıza çıkan davalarda annenin babaya olan kin ve nefretini, babanın anneye olan hakaretlerini ve çocuğun icra memuruna doğru fırlatıldığını bile gördük. Yani çocuğun icrayla alınıp verilmesi ile esasen ona bir mal muamelesi yapılıyor. Baktığımız zamanda gerçekten kötü niyetli anne çocuğu babaya teslim etmek istemeyebiliyor ya da kötü niyetli bir baba kadının hayatını tehlikeye sokacak şekilde davranabiliyor. Bu yüzden icra daireleri bunun arasında bir tampon vaziyetinde, bu iki tarafın arasını bulabiliyor. Baktığınız zaman iki haftada bir kurulan bu kişisel ilişkinin icrayla giderilmesiyle sadece icra dairesine yapılan masraf 450-500 TL civarında. Kişi çocuğunu her görmek istediğinde bu parayı ödeme zorunluluğu ortaya çıkabiliyor” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUĞU ANNEYE VEYA BABAYA GÖSTERMEMEK VELAYETİN DEĞİŞME SEBEBİ OLACAK”

2. Yargı Paketinde yapılan düzenlemenin içeriğinden söz eden Avukat Erdem, “Artık çocuk teslimi icra dairelerinden alınacak. Buna ilişkin icra infaz kanunundaki düzenlemeler kaldırılacak, bir çocuk teslim merkezi kurulacak ve çocukların teslimi burada gerçekleştirilecek. Çocuk teslim merkezinde pedagog, psikolog ve uzman eğitimciler bulunacak. Yine bu teslimler için kreşte, okulda ve adli görüşme odalarında ayrı bir oda hazırlanacak. Aynı zamanda çocuğunu teslim etmeyen taraf velayetin değiştirilmesi sebebi olacak. Yani çocuğu anneye veya babaya göstermekten kaçınmak bir velayetin değişme sebebine neden olacak” diye konuştu.

“GAYRİMEŞRU BİRLİKTELİKLERE SEBEBİYET VERİYOR”

Süresiz nafaka yüzünden mağdur olan vatandaşın çok fazla olduğunu kaydeden Erdem, “Kadın açısından yoksulluk nafakasının süresiz olması, gayrimeşru birlikteliklere sebebiyet veriyor. Kadın nafakası kesilmemesi için başka biriyle yaşıyor. Kadını çalışmamaya teşvik ediyor. Erkeği SGK’sız çalışmaya, kayıtsız çalışmaya, mal kaçırmaya teşvik ediyor. Bu düzenlemenin bütün bunları ortadan kaldıracağını düşünüyoruz. Çocuk teslimi açısından da en çok mağdur olanlar esasında çocuklar oluyor. Bu yeni yargı reformunda bu konunun ücretsiz olması nafaka yükümlüsü olan hem de çocuklarını göremeyen babaların maddi anlamda bir nebze olsun rahatlatılması anlamına geliyor” şeklinde değerlendirdi.

Kaynak:http://www.yenihaberden.com

Blog Yazıları

+90 (332) 400 00 38

+90 (332) 400 00 48

+90 (332) 342 48 84

+90 (553) 048 68 12

info@olgun.av.tr

Fetih mah. Kültür cad. Nefer sok. Olgun Plaza No:1/b Posta Kodu: 42000 Karatay / KONYA