İDARE, VERGİ VE VATANDAŞLIK HUKUKU

UKOME Kararı İptal Edilebilir Mi?

14 Mayıs 2024 Yorum (0) 173 Görüntüleme
173

Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 9. Maddesinde düzenlenir. İşbu madde "Büyükşehir içindeki her türlü taşımacılık hizmetlerinin koordinasyon içinde yürütülmesi amacıyla büyükşehir belediye başkanı ya da görevlendirdiği kişinin başkanlığında Ulaşım Koordinasyon Merkezi kurulur." şeklindedir.

UKOME'nin işletilen her türlü servis ve toplu taşıma araçları ile taksi sayılarını, bilet ücret ve tarifelerini belirlemek, araç park yerlerini tespit etmek, zaman ve güzergahları belirlemek gibi birtakım görevleri vardır. İşbu görev ve yetkileri Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliği'nin 18. maddesinde sayılır. Görev ve yetki alanı oldukça geniş olan UKOME, verdiği kararlar itibariylede bağlayıcıdır. Bu nedenle, UKOME'nin verdiği ve hukuka aykırılığı tespit edilen kararlar karşısında bireylerin başvuracağı bazı hukuki yollar mevcuttur. 

UKOME'nin verdiği kararlar bir idari işlemin taşıması ve sağlaması gereken yetki, sebep, şekil, konu ve maksat  unsurlarını bünyesinde barındırmadığı takdirde işbu hukuka aykırı işleme karşı kural olmamakla beraber önce idareye başvurulup ardından gelecek cevaba göre, süresi içinde, idare mahkemesinde idari işlemin iptali davası açılmalıdır. 

Hukuka aykırılığı iddiasında olunan işlemin kişiye yazılı tebliğinden itibaren iptal davası açabilmek adına 60 günlük dava açma süresi söz konusu olur. İşbu işleme karşı (istenirse) öncelikli olarak işlemi tesis eden makama yahut da bir üst makama başvurulur ve bu süreçte idare 30 günlük cevap süresine sahip olur. Başvuru ile birlikte dava açma süresi durduğu gibi idareden gelecek kabul ya da red cevabına göre süre tebliğ tarihinden geçerli olmak üzere kaldığı yerden devam eder. Kalan bu süre içerisinde hukuka aykırılığı iddiasında olunan işlemin iptali için dava açılması gerekir. 

Sürelerin kaçırılması veya yanlış işlemlerle geçirilmesi kişilerin hak kaybı yaşamalarına neden olacağından söz konusu hukuki sürecin sağlıklı biçimde yürütülmesi önemlidir. Hukuka aykırılığı iddiasında bulunulan UKOME kararının iptali davası açmak için alanında uzman bir avukattan destek alınmasını tavsiye ederiz. 


Olgun Hukuk - Av. Ümit OLGUN
Tazminat - İdare - Ceza Hukuku Departmanı
Av. Rabia KIRAÇ - Stj. Öğr. Merve Safa DİNÇ

DETAYLI BİLGİ İÇİN

TELEFON VE WHATSAPP:+90 (553) 048 68 12

MAİL ADRESİ : olgunhukukburosu@gmail.com

*Olgun Hukuk, 30 kişilik yetkin kadrosu ile Türkiye geneline hizmet vermektedir.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

E-Posta adresinizi girin ve yorum yazın. * İşaretli alanlar zorunludur.